Peugeot’dan yenilik

Daha rekabetçi olmak için tüm kozlarını oynayan Peugeot, 308’in adını değiştirmeden tamamen yeniledi. Eskisinden 140 kg daha hafif olan yeni 308, 2014’ün şubat ayında Türkiye’de satışa sunulacak

Fransız üretici Peugeot, yeni model atağını bu kez orta sınıfta sürdürüyor. Geçen ay Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılan ve tamamen yenilenirken ilk kez ismi değiştirilmeyen Peugeot 308, 2014 yılının başlarında Türkiye’de satışa sunulacak.


PSA Grubu’nun yeni platformu sayesinde eskisinden 140 kg daha hafif olan 308, zenginleşen donanımları, farklı motor seçenekleri sayesinde ikinci nesliyle özellikle Alman rakiplerine karşı iddialı olacağının sinyalini veriyor. Tamamen yeni olmasına karşın, markanın 124 yıllık tarihinde ilk kez adı değişmeyen 308, buna karşılık en radikal değişiklikleri geçirmiş.

 


308 geliştirilirken 116 patent başvurusu, 2.5 milyon km yol testi ve 2500 saat iklim testi yapılmış. Patentlerin bir bölümü, aracın ağırlığının hafifletilmesine yönelik yenilikler. Tıpkı arka bagaj kapağının “dünyada ilk kez” termoplastik malzemeyle yapılması gibi. Bu, 3 kg kazandırmış. Toplam geliştirme maliyeti 150 milyon euro .Markanın “Avrupa’yı fethedeceği model” diye nitelediği yeni 308, eskisine göre biraz kısa ve dar. Bununla birlikte iç mekanı, tekerleklerin köşelerde daha uç kısımlara yerleştirilmesi sayesinde eskisine göre daha genişlemesine ve bagaj hacminin de 470 lt olmasına olanak tanımış.
Şubat ayından itibaren Türkiye’de satışına başlanacağı belirtilen otomobil, 1.2 lt VTi (82 HP) ile 1.6 lt THP (155 HP) benzinlinin yanı sıra 1.6 lt HDi (92 HP) ve 1.6 lt e-HDi (115 HP) dizel motor seçenekleriyle getirilecek.
Yeni 308’den beklentilerinin yüksek olduğunu ifade eden Peugeot Türkiye Genel Müdürü  Marc Bergeretti , fiyatların netleşmediğini, ama rekabetçi olacağını söyledi. 2014’ün ikinci yarısında benzinli motorlu ve 6 ileri tam otomatik şanzımanlı versiyonu satışa sunacaklarını vurgulayan Bergeretti, daha sonra da 6 ileri tam otomatik dizel versiyonu da getireceklerini bildirdi.